Sünnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa » Sünnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bilelim öğrenelim
Sünnet hakkında bilgi edinme..

İslamiyette sünnet?

Sünnet ne demek? İslamiyet açısından önemli bir yerdedir. Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından önerilen ve günümüzde peygamber adetleri arasında yer alan sünnet uygulaması İslam dünyasında çok yaygın bir uygulamadır. Sünnet, Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından Müslümanlara hitaben söylenmiş, uyulması gerekli görülen davranışların veya dikkat çekilmesi gereken konuların ifade edildiği söz anlamına da gelir.

Hz. Muhammed’in sünnetleri arasında yer alan sünnet olmak bir erkek için oldukça önemlidir. Erkekliğe ilk adım olarak da bilinen sünnet uygulaması ergenlik çağına gelen her erkek çocuk için gereklidir. Bunun dışında sünnet olmak için yaşı geçenler, din değiştirenler de yaşları ne olursa olsun fark etmeksizin sünnet olabilirler. Önemli olan niyet olduğundan dolayı kişilerin inançları doğrultusunda verdikleri bu kararda aslında yaşın bir önemi yoktur.

Sünnet ne demek? Operasyonu nasıl olmalı?

Sünnet operasyonu her zaman hijyenik bir sünnet kliniği ortamında olmalıdır. Dini ve kültürel açıdan oldukça önemli olan sünnet, sağlık açısından da çok önemlidir. Sünnet operasyonun mutlaka sünnet kliniği şartlarında steril bir ortamda uzman sünnetçi tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Uygunsuz şartlarda yapılan bir sünnet operasyonu çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığını tehlikeye atar.

Steril ortamda, uzman sünnetçi tarafından gerçekleştirilen operasyonlar kısa sürede iyileşir. Bu şekilde yapılan operasyonların sonrasında çocuklarda herhangi bir psikolojik sorun ortaya çıkmaz. Sünnet düğünü organizasyonu esnasında sünnet operasyonu gerçekleştirmek bir gelenek olarak algılansa da doğru bir davranış değildir. Operasyon sünnet kliniği bünyesinde yapılmalıdır.

Sünnette Örf ve Adetler

Sünnet düğünü örf ve adetlerSünnet geleneği ülkemizde dini açından büyük bir öneme sahip olduğundan dolayı pek çok örf ve adetin meydana gelmesine neden olmuştur. Çocuklar için erkekliğe ilk adım olarak görülen sünnet aileler tarafından da büyük bir ilgi ile beklenen bir operasyondur. Sünnet örf ve adetleri arasında yer alan pek çok şey sünnet çocuğu etrafında şekillenir.

Sünnet çocuğu için vazgeçilmezler arasında yer alan gösterişli bir sünnet kıyafeti en çok uygulanan örf ve adetler arasında yer alır. Özenle süslenen sünnet yatağı operasyon sonrasında çocuğun uzanması, tebrikleri ve hediyeleri kabul etmesi için düzenlenir. Bazı düğünlerde sünnet operasyonu sünnet yatağından yapılsa da doğru olan operasyonun sünnet kliniği bünyesinde uzman sünnetçi tarafından gerçekleştirilmesidir. Sünnet çocuğu sünnet öncesinde at ya da araba ile dolaştırılır. Düğüne gelenlere tavuklu pilav, pide ve şerbet gibi ikramlar yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?