tren

Çocuk Sünneti

Anasayfa » Çocuk Sünneti

Sünnet penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatıp o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlantısını kesilerek alınmasını sağlayan işleme sünnet işlemi denmektedir.

Sünnetin faydaları;

Sünnette alınan deri penis ucu ile idrar deliğini örter. Bu durum derinin altında havasızlık, salgı birikmesi ve idrar halinde bir alan oluşur. Bu alan temizlenmez ise enfeksiyon oluşmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara zemin hazırlar. Çocuklarda ise sünnet derisi yapışır ve ucu daralır bu da idrar çıkışını engellemektedir. Sünnet derisi sıkışarak penisteki kan akımını etkileyip bozmaktadır. Penis abselerine de yol açmaktadır. Sünnet işlemi yapıldıktan sonra problemlerin ortadan kalkmasına sebep olur.

Sünnet Operasyonu Nasıl Yapılır?

İlk olarak cerrahi bölgenin temizlenmesi sağlanıp penisin hissizleşmesi sağlanır.

İşlemde alınacak katlanılan cildin yapışıklığı açılır ve kesim olacak hattı belirlenir.

Makas ya da bistüri ile cilt katlantısı kesilir.

Kendiliğinden eriyen ipler ile dikiş atılarak ya da koter cihazı ile kanama kontrol altına alınır.

Cilde yine dikişler atılır.

Sünnet Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Sünnet ciddi bir operasyondur. Psikolojik yaklaşım açısından, anestezi tekniklerinden dolayı, riskleri açısından iyi eğitim almış profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Sünnet işlemi basit bir işlem gibi görünse de ciddi kalıcı sakatlıklar oluşturur.

Klinik ya da Hastanede Yapılmasının Önemi

Cerrahi işlemler de enfeksiyon riski çok yüksektir. Bu yüzden steril alanlarda yapılmasıdır. Steriliteyi korumak için gerekli ekipmanlar olmalıdır. İşlem sırasında oluşabilecek komplikasyonlara acil müdahale edilmesi gerekebilmektedir. Bu işlemlerin doğru ve steril yapılması için ve gerekli ekipmanlar klinik veya hastane ortamında rahatlık ile elde edilebilir. Sünnetin hastanelerde yapılması her zaman daha sağlıklıdır.

İyileşme Süreci

İşlem sonrası pansuman gerekmezdir. Kliniğimizden verilecek koruyunun koyulması durumlarında 48 saat sonra banyo yapılabilir. İlk günlerde ağrı kesici kullanılması gerekebilir. Penis ucunda hafif şişlik oluşması normaldir. Bu durumda 2 hafta içinde normale dönmektedir.

Whatsapp
Korkmaz Sünnet Kliniği
Korkmaz Sünnet Kliniği
Merhabalar,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?