Sünnet Doktoru Sıkça Sorduğunuz Soruları Cevapladı

Anasayfa » Sünnet Doktoru Sıkça Sorduğunuz Soruları Cevapladı

Sıkça sorulan soruları sünnet doktoru muz sizler için cevapladık.

Aklınızda soru işareti kalmasın.
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.

Sünneti nerede ve kime sünnet yaptırmalıyız?

Sünnet Doktoru Operasyon EsnasıSünnet operasyonu insanlar tarafından küçük ve önemsiz bir operasyon olarak algılansa da aslında lokal anestezi ile yapılan bir cerrahi bir müdahaledir ve sünnet doktoru yapması gerekir. Operasyonun mutlaka steril bir ortamda yapılması gerekir. Pek çok aile operasyonunun sünnet düğününde, kalabalığın gözleri önünde gerçekleştirilmesini talep etse de bu oldukça yanlış bir davranış biçimidir.

Sünnet operasyonu sonrasında herhangi bir komplikasyonun meydana gelmemesi için operasyonun mutlaka hijyen şartlarını sağlayan, steril bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Uygun şartların sağlanmadığı bir ortamda yapılan sünnet operasyonu sonrasında iltihaplanmalar başta olmak üzere pek çok sıkıntılı komplikasyon meydana gelebilir. Bu nedenle çocukların sağlığı ve güvenliği için operasyonun uzman hekim veya sünnet doktoru tarafından sünnet klinik/hastane ortamında gerçekleştirilmesi önemlidir.

 

Sünnet için hangi yöntem doğru yöntemdir ne kadar sürer?

Sünnet operasyonlarında uygulanan iki yöntem vardır. İlk ve en çok kullanılan yöntem klasik yöntem olarak bilinir. Penisin uç kısmındaki fazlalığın kesilmesi ve sonrasında kesilen bölgenin dikilmesi ile uygulanan yönteme klasik sünnet adı verilir. Bu operasyon esnasında lokal anestezi uygulanır. Lokal anesteziden sonra penisin uç kısmında fazlalık çıkarılır, kanama kontrolü yapılır ve cerrahi dikiş atılır. Operasyon ortalama 20 ila 30 dakika arasında tamamlanır. Klasik yöntem en çok önerilen yöntemdir. Sünnet operasyonlarında uygulanan bir diğer yöntem ise estetik sünnettir. Lazer ile uygulanan bu yöntemde dikiş atılmaz. Bu operasyonda penis ucundaki fazla deri lazer aleti ile alınır. Bu işlem sırasında da herhangi bir dikiş atılmasına gerek yoktur. Klasik sünnete göre daha az tavsiye edilen ve tercih edilen bu yöntem çok yaygın değildir.

 

Çocuğumu hangi yaşta sünnet ettirmeliyim?

Doğru sünnet zamanı olarak herhangi bir yaş aralığı vermek doğru değildir. Sünnet operasyonu için her yaş uygundur. Özellikle yeni doğan çocuklar fiziksel olarak uygunluk sağlıyorlarsa yeni doğan sünneti oldukça tercih edilmektedir. Çocuklarda pek çok travmanın yaşanmamasını sağlayan yeni doğan sünnetinde eğer çocuk 2500 gram ve üzerinde bir ağırlığa sahipse herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Bunun dışında çocuklar her yaşta sünnet olabilir. 2 ila 4 yaş ve 7 ila 10 yaş aralığında sünnet için oldukça uygun zamanlardır. 4 ila 6 yaş aralığında sünnet operasyonu çocuğun cinsel açıdan gelişiminin yoğun olarak ilerlediği bir dönemdir.

 

Sünnetin mevsimi var mıdır?

Sünnet operasyonları her mevsimde yapılabilmektedir. Ancak sünnet oldukça önemli bir ritüel olduğu için aileler sünnet düğünü organizasyonu yaparlar. Bu organizasyonlar için genellikle yaz ve bahar ayları tercih edildiği için sünnetler genellikle bu aylarda yapılır. Bu nedenle sünnet operasyonları için doğru zamanın yaz ve bahar ayları olduğu düşünülse de bu algı yanlıştır. Çocuğunuz ve kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz zamanda sünnet operasyonu için uzman hekime veya sünnet doktoru na gidebilirsiniz. Sünnet operasyonu için en uygun zamanın çocuğun psikolojik olarak hazır hissettiği zaman olduğunu düşünebilirsiniz. Çocuklar için özel olarak hazırlanan sünnet kliniklerinde çocuklar için uygun ortam sağlandığı için operasyon herhangi bir travmaya neden olmadan rahatlıkla tamamlanır.

 

Doğar doğmaz bebek sünneti uygun mudur?

Yeni doğan sünneti oldukça yaygın olarak tercih edilen bir operasyondur. Çocuklar için sünnet olma psikolojisinin getirdiği gerginliği ve travmatik etkileri ortadan kaldıran yeni doğan sünneti bu nedenle önerilir. Eğer bebek 2500 gram ve üzerinde doğduysa ve doğumdan sonra 24 saat geçtiyse sünnet operasyonu yapılabilir. Prematüre doğan, hemofili öyküsü olan, penis anomalisi ya da herhangi bir hastalığı olan bebeklere yeni doğan sünneti yapılmamaktadır. Bu tür durumlar haricinde bebek sünneti yapılmasının bir sakıncası yoktur. Lokal anestezi ile uygulanan sünnet operasyonları için oldukça uygun olan yeni doğan bebek sünneti hem çocuklar hem de aileler için oldukça konforludur. Aileler sünnet düğünü yaparak çocuklarına hoş bir hatıra bırakmak için önce yeni doğan sünneti yaptırıp, bebek büyüyünce ve çevresinde olanlar net bir şekilde hatırlayacak yaşa gelince sünnet düğünü yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?