tren

Yenidoğan (Bebek) Sünneti

Anasayfa » Yenidoğan (Bebek) Sünneti

Erkek bebeklerin doğumundan itibaren 20 gün içerisinde sünnet olmalarına yeni doğan sünneti denir. İleri ki yaşlarda sorun yaratmaması açısından erkek bebeklerin ilk 20 günlük süreçte sünnet edilmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilir. Korkmaz Sünnet olarak bebeklere uygulanacak bu işlemi alanında uzman olan ekibimiz gerekli kontrollerin ardından yapar. Sünnet olan bebeğin bu süreci konforlu bir şekilde geçirebilmesi için kliniğimiz tarafından yılların getirdiği tecrübe ile işlem yapılmaktadır. Kliniğimizde alanında uzman bir kadro yer alır.

Yeni Doğan Sünnetinin Uygulanma Kriterleri

Erkek bebeklerde yeni doğan sünneti yaptırabilmek için bebeğin sağlığının yerinde olması gerekir.

Bebek;

  • Prematüre doğmuş ya da bir hastalığı varsa
  • Hipospadias gibi bebekte doğuştan penis anomalisi varsa
  • Aile üyelerinde hemofili hastalığı öyküsü varsa bebeğe yeni doğan bebek sünneti yapılmaz.

Çocukluk dönemine geldiği zaman sünnet yapılması tavsiye edilir. Yeni doğan sünnetini ailenin kendisini rahat hissedebileceği bir ortamda yapan kliniğimiz, bu anlamda kaliteli bir hizmet verebilmek için gerekli önlemleri almıştır. Yeni doğan sünneti yapılmadan önce doktorlarımız tarafından bebek muayene edilir.

Yedi Doğan Sünneti Sırasında Bebekte Ağrı

Yeni doğan sünneti bebeğe yapılırken ağrı duymaması adına oldukça ince bir iğne ile bölgeyi uyuşturmak için lokal yapılır. Yeni doğmuş olan bebeklere anestezi uygulaması söz konusu değildir. Kliniğimizde uygulanmakta olan ikili karışım sayesinde, lokal işleminin etkileri sünnet öncesinde başlatılır ve sünnet sonrasındaki 4-6 saat arasında etki devam eder. Bu işlemin yanı sıra sünnet öncesinde bebeğe lokal etkisi bilinen pomadlar da kullanılmaktadır.

Yeni Doğan Sünnetinin Avantajları

Yeni doğan sünnetinin avantajları şunlardır;

  • Yeni doğan sünneti yaptırmak bebeklerde oluşabilecek idrar yolu enfeksiyon riskini azaltır.
  • Bebek sünneti kliniğimizde sadece lokal anestezi ile yapılır. Sünnet derisinde yer alan damarlar çok ince olduğu için ciddi kanama görülme riski oldukça düşüktür.
  • Yeni doğan sünnetinden sonra bebek bakımı oldukça kolay ve rahat geçer. İyileşme hızı ileri ki yaşlarda yapılacak sünnet işlemine göre daha kısadır.
  • Yeni doğan sünneti bebeklerde hatırlanması neredeyse imkansız bir olay olduğu için ileri ki yaşlarda psikolojik olarak etkilenme durumu söz konusu olmaz.
Yeni Doğan Sünneti Sırasında Olası Komplikasyonlar

Tarafımızdan yapılan yeni doğan sünneti sırasında bazı komplikasyonlar görülebilir. Temelde oldukça risksiz ve basit bir operasyon olarak görülse de, %1’den az oranda komplikasyon görülme ihtimali de söz konusudur. Kliniğimizce steril bir alanda cerrahi malzemeler ile bu işlem yapılır ve enfeksiyon gibi komplikasyonların önüne geçilir.

İşlem sonrası ailelere nasıl bakım yapılması gerektiği konusunda kliniğimiz doktoru tarafından bilgi verilmektedir. Yetersiz sünnet adı verilen ve bebeğe yeniden sünnet yapılması ile sonuçlanan bazı komplikasyonların oluşmaması için kliniğimiz tarafından gerekli tüm önlemler alınmıştır. Ailelere de bu konuda bilgilendirme yapılır.

Whatsapp
Korkmaz Sünnet Kliniği
Korkmaz Sünnet Kliniği
Merhabalar,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?