tren

Doğuştan Sünnetli Doğmak

Doğuştan Sünnetli Doğmak
21.01.2023
223

Doğuştan sünnetli doğmak halk arasında peygamber sünneti olarak bilinmektedir. Penis içerisindeki idrar kanalının kısa kalması nedeni ile meydana gelen bu durum çocuğun sağlıklı gelişmesi için kısa sürede tedavi edilmelidir. Sünnetli doğan çocuklar  doğmadan hemen önce hamilelik döneminde ultrason ile tespit edilebilirken bazı durumlarda bebek doğduktan sonra yapılan fiziki muayene ile tanı konur. Asıl önemli olan sünnetli doğan çocuklar tanı konduktan hemen sonra kısa sürede tedavi edilmelidirler. Aksi takdirde gelecek yaşantılarında birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Doğuştan sünnetli doğmak büyük bir problem teşkil etmez ancak maksimum iki yaşına dek kesinlikle tedavi ettirilmelidir.

Peygamber Sünnetinin Belirtileri Nelerdir?

Peygamber sünnet adı ile bilinen durum, çocuğun idrar kanalının kısa kalması durumudur. Bu durumun tedavi edilmesi için cerrahi operasyon gerekir. Doğuştan sünnetli doğmak çocuğun asla sünnet edilmeyeceği anlamına gelmez, bu durumun cerrahi operasyon ile uygun hale getirilmesi elzemdir. Peygamber sünnetinin tanı koyulacak birçok farklı belirtisi vardır.

  • Çocuğun penisinin uç kısmında sünnet derisinin olmaması,
  • Çocuğun penisinin uç kısmında bulunması gereken derinin normalden daha uzun olması veya penisin üst tarafında toplanması,
  • Çocuğun penisinin aşağı yöne doğru kıvrılmış ya da eğimli olması,
  • Çocuğun idrarını pipisinin alt kısmından yapması…

Peygamber Sünnetinin Çocuk Üzerindeki Psikolojik Etkisi

Peygamber sünnet operasyonu, çocuğun maksimum iki yaşına dek geçirmesi gereken bir işlemdir. Aksi takdirde çocuk okul çağına geldiği zaman birçok sıkıntı yaşayabilir. Özellikle çocuk okul hayatında gözlem ve duydukları ile yaşıtlarından farklı olduğunu fark ettiğinde yaşayacağı psikolojik durum onu olumsuz etkiler. Daha ötesinde çocuğun cinsel kimliğini anlaması ve fark etmesinde bu durumun olumsuz etkileri bulunmaktadır. Çocuğun cinsel kimliğinin farkına varmaya başladığı iki yaşına dek bu durumun cerrahi operasyon ile tedavi edilmesi, penisin uygun duruma getirilmesi gerekir. Aksi takdirde çocuk ileriki yaşantısında birçok farklı psikolojik durum ile karşı karşıya kalabilir. Sünnet kliniğimiz alanında uzman doktorları ve profesyonel ekip arkadaşları aracılığı ile cerrahi sünnet operasyonu gerçekleştirmekte olup ebeveyn ve çocuğun rahatlıkla sünnet dönemini atlatmasını sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Korkmaz Sünnet Kliniği
Korkmaz Sünnet Kliniği
Merhabalar,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?