tren

Sünnet Öncesi Yapılması Gerekenler

Sünnet Öncesi Yapılması Gerekenler
17.03.2023
411

Sünnet yaptırmak isteyen aileler sünnet öncesi yapılması gerekenler ile ilgili bilgi almak istemektedirler. Sünnetten önce muhakkak bir uzman tarafından çocuğun muayene ettirilmesi gereklidir. Bu muayenede çocuğun penisinde peygamber sünneti bir diğer isimle hipospadias eğrilik ya da dönüklük gibi problemler tespit edilirse sünnetin kesinlikle yapılmaması ve ertelenmesi gereklidir. Bebek 6-7 aylık olunca genel anestezi ile bir çocuk ürolojisi uzmanı tarafından yapılacak olan düzeltici cerrahi ile beraber sorun çözülür ve sünnet yapılmış olur.

Ayrıca sünnetten önce yapılan muayenede penisin sünnet sonrası gömülü kalabilme ihtimali olduğu tespit edilirse bu durumda da sünneti biraz daha büyük aylara ertelemek ve genel anesteziyle bu sorunu da düzeltmek gerekir. Bu sayede sünnetten sonra meydana gelebilecek telafisi zor sorunlar, sünnetten önce yapılan kısa bir muayene ile önlenir.

Sünnet Kimlere Yapılmaz?

Sünnet şu kişilere yapılmaz:

  • Peygamber sünneti olan çocuklarda idrar deliği olması gereken yerde değildir. Bu problemin çözülmesi için sünnet derisi kullanılır. Öncelik idrar delik yerinin olması gerektiği yerde olmasına verilmelidir.
  • Kan pıhtılaşma bozukluğu ve hemofili olan hastalara ve kanamaya eğilimli olan çocuklara gerekli önlem ve tetkikler alınmadan sünnet yapılmamalıdır.
  • İdrar yolları ve üreme ile ilgili kalıtsal hastalığı olan kişilerde öncelik anatomik bakımdan düzeltici ameliyatlara verilmelidir.

Sünnet İşlemi Nasıl Yapılır?

Sünnet uygulaması konusunda pek çok farklı yöntem bulunsa da çağımızda uzmanların en sık tercih ettiği güvenilir ve yan etkileri az olan yöntem cerrahi yöntemdir. Sünnet sonrası penisin sorunsuz bir şekilde iyileşmesi çoğu zaman 3-7 gün arası sürer. Penis sünnetten sonra kırmızı renkte, şiş, çürük görülebilir ya da ucu ağrıyabilir. Ayrıca penisin ucunda az miktarda da olsa sarı bir sıvı görülebilir. Tüm bu sorunlar en geç 1 hafta içerisinde ortadan kalkar.

Sünnet öncesi yapılması gerekenler, sünnet sonrası yapılması gerekenler ve sünnet ile ilgili diğer konular ile ilgili bilgi edinmek için Korkmaz Sünnet kliniğimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vererek detaylı bir şekilde bilgilendiriyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Korkmaz Sünnet Kliniği
Korkmaz Sünnet Kliniği
Merhabalar,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?